Schematy: obszar „rozłączenie i odrzucenie”

Schematy: obszar „rozłączenie i odrzucenie”

Schematy: obszar „rozłączenie i odrzucenie”

Twórca Terapii Schematów Jeffrey Young wyszczególnił osiemnaście schematów podzielonych na pięć obszarów. Pierwszą grupę stanowi grupa „rozłączenie i odrzucenie”, dalej będę pisać o tej grupie RiO. Czym są schematy pisałam >tutaj<.

Kogo może to dotyczyć?

Schematy z tej grupy rozwijają się u osób, które doświadczyły niewystarczającego zaopiekowania potrzeby bezpiecznej i stabilnej więzi. Zaspokojenie tej potrzeby jest kluczowe do budowania zdrowych, bliskich, bezpiecznych i satysfakcjonujących relacji.

Oczywiście nie jest to jedyna potrzeba, której niezaopiekowanie będzie przyczyniać się do budowania schematów z obszaru „rozłączenie i odrzucenie”. Jest jednak najbardziej znacząca.

Osoby, które noszą w sobie schematy ze wspomnianej wyżej grupy, mogły doświadczać m.in. przemocy, nieprzewidywalności, poczucia braku bezpieczeństwa i dystansu emocjonalnego w środowiskach, z których pochodzą. Rodzice lub opiekunowie tych osób mogli wykazywać się chłodem emocjonalnym, nie okazywać zainteresowania, zrozumienia i akceptacji. Mogli karać, krytykować, wycofywać się, znikać, mogły być „raz takie, a raz takie”. Takie zachowania mocno wpływają na utratę poczucia bezpieczeństwa w relacjach.

Jak to brzmi w świecie wewnętrznym?

Osoby ze schematami z grupy RiO mogą zakładać także, że nie będą otrzymywać szczerości, troski i zainteresowania w relacjach. Mogą też wierzyć, że w relacjach nie zaznają poczucia bezpieczeństwa i stabilności.

To właśnie doświadczenie takich relacji przyczyniało się do powstawania bolesnych schematów. Bliskie może być tym osobom przekonanie, że ich potrzeby nie będą rozumiane i zaspokajane, a oni nie zyskają akceptacji. W poczuciu osób z tymi schematami, relacje mogą być zagrażające. Większość osób z tymi schematami ma takie przekonanie o relacjach (bardziej lub mniej uświadomione) i niestety takie doświadczenia w swojej historii, które te przekonania budowały.

Każdy może mieć nieco inną „konfigurację” przekonań i założeń – tutaj znowu znaczenie ma indywidualna historia każdej osoby.

 

Obszar rozłączenie i odrzucenie zawiera schematy:

1. Opuszczenie / Niestabilność więzi

2. Nieufność / Skrzywdzenie

3. Deprywacja emocjonalna

4. Wadliwość / wstyd

5. Izolacja społeczna/ wyobcowanie

                                                                *O poszczególnych schematach będę pisać w osobnych wpisach.

 

Każdy z nas ma jakieś schematy. Być może zauważasz, że uogólniony opis obszaru rozłączenia i odrzucenia pokrywa się z tym co myślisz i czujesz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, poczekaj na kolejny wpis lub rozczytuj się na temat schematów. Jest całkiem sporo sensowych książek i publikacji w internecie, które mówią więcej o tym temacie.  Uświadomienie sobie, że masz poszczególne schematy umożliwia zmianę. Kolejnym ważnym krokiem jest stopniowe poznawanie tego kawałka siebie i zaplanowanie zmiany.

 

Bibliografia:
Young J.E., Klosko J.S., Weishaar M.E., Terapia Schematów Przewodnik Praktyka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot, 2015

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *